fbpx

תביעת נכות כללית: מגבלה פיסית או מנטלית פוגעת בהשתכרותך?

מאת: עורכת דין אושרת דרעי

תוכן עניינים

יתכן שגם לך יש זכויות מתוקף נכות כללית

ר', תושב מרכז הארץ בשנות ה-50 לחייו, עובד מזה מספר שנים במשרה מלאה בארגון גדול ומוכר. רוב תקופת עבודתו, תפקידו שילב עבודה משרדית ועבודת שטח. ר' סובל מזה זמן רב מהשמנת יתר ובשנים האחרונות אובחן כסובל מסוכרת. ר' השתדל להקפיד על הנחיות הרופאים באשר לאורח החיים המומלץ, אך המחלה נתנה אותותיה בגופו.
על רקע גורמי סיכון אלו, לפני כשנה חווה אוטם בשריר הלב (התקף לב). לאחר תקופת החלמה ושיקום, ר' חזר לעבודתו אך ניכר היה כי אינו מסוגל לבצע את תפקידו כבעבר. על אף שהיה נחוש להמשיך בתפקידו, כושרו הפיסי היה נמוך יותר מבעבר והוא התקשה לצעוד על פני מרחקים. הבדיקות הרפואיות אישרו את תחושותיו של ר' ובהמלצת הקרדיולוג המטפל, הוחלט כי מוטב לר' לעבור לתפקיד אחר, משרדי בלבד, שניתן לבצע בהיקף משרה נמוך על מנת שלא להכביד על גופו.
הארגון שבו עובד ר' גילה רצון רב לסייע והוצע לר' תפקיד מטה אותו יוכל לבצע ב-40% משרה.
ר' שמח על ההזדמנות להישאר בארגון אך נתקף דאגה רבה באשר לעתידו הכלכלי. שכרו נפגע ביותר מ-50% והפרוגנוזה הרפואית לא צפתה שיפור משמעותי במצבו.

כאשר ר' פנה לראשונה למשרדנו, סיפורו מיד נשמע דומה למקרים רבים בהם נתקלה עו"ד אושרת דרעי, בעברה כעו"ד במחלקה המשפטית של הביטוח הלאומי.

לאחר הכנה מעמיקה, הגשנו תביעת נכות כללית לביטוח הלאומי. התביעה עסקה גם בעובדה שאשתו של ר' משתכרת סכום נמוך יחסית ובכך ששניים מילדיו הם חיילים בשירות חובה. בסיכומו של ההליך, ר' זכה בקצבה חודשית קבועה בגובה של כ-6,000 ₪, המתווספת לשכרו בתפקיד החדש.

מהי תביעת נכות כללית?

תביעת נכות כללית היא הליך שמבוצע מול המוסד לביטוח לאומי. אם התביעה מתקבלת, התובע/ת עשוי להיות זכאי/ת להטבות מס, לזכויות רפואיות ושיקומיות, לעדיפות בשירותים שונים וכן לקצבה חודשית. קצבת נכות נועדה לאפשר קיום בכבוד למי שליקוי גופני או נפשי פוגע באופן משמעותי ביכולתם לתפקד, ועל כן נפגע גם כושרם לעבוד ולהשתכר. ככלל, קצבת נכות נועדה לתושבי ישראל מגיל 18 ועד גיל פרישה. לאחר גיל פרישה, ניתן לתבוע את הביטוח הלאומי במסגרת חוק סיעוד.

איך בנוי התהליך?

ראשית, יש לרכז את כלל המידע אודות המחלות, הליקויים, הבעיות התפקודיות ומכלול המסמכים אשר תומכים בתלונה. לאחר מכן, מגישים את התביעה וממתינים לזימון לוועדה רפואית.
חשוב לציין שבמקרים מסוימים, הביטוח הלאומי יכול להחליט לוותר על שלב הוועדה הרפואית.
כמו כן, במקרים של מחלות קשות או ליקויים חמורים, ניתן לתבוע נכות בהליך מקוצר הנמשך עד כ–30 יום.
אם הוזמנתם לוועדה הרפואית, כדאי להתכונן ולהכין את מכלול התלונות הרלוונטיות (העדכניות), על מנת שניתן יהיה להציג אותן בוועדה.
בוועדה יהיה רופא מומחה אחד לפחות ואיש צוות אדמיניסטרטיבי. יתכן ורופא הוועדה יבקש לבדוק אתכם במהלך הדיון, אך לא בהכרח.
לאחר המפגש במסגרת הוועדה, יקבע הרופא את שיעור הנכות הרפואית או יבקש מכם, באמצעות מכתב, לספק מסמכים נוספים, לעבור בדיקות וכיו"ב.
אם נקבעו אחוזי נכות רפואית בסוף שלב הוועדה הרפואית, תעבור התביעה לקביעת דרגת אי כושר.
רק לאחר החלטת ועדת אי כושר, תתקבל החלטה סופית ויקבע היקף הנכות (אם בכלל). ממנו, יגזרו גם זכויות התובע/ת. חשוב לציין שגובה הקצבה עשוי להיות מושפע גם מהשכר של בן / בת הזוג, קיומם של ילדים קטינים, הכנסות נוספות מעבודה ושלא מעבודה וכיו"ב.
הביטוח הלאומי יכול לקבוע נכות זמנית או לחילופין קבועה, על פי שיקול דעתו ובהתאם לחומר הרפואי.
במקרה של טענות נגד החלטת הביטוח הלאומי, ניתן להגיש ערעור.

מהו גובה קצבת הנכות?

גובה הקצבה החודשית, משתנה בהתאם לשיעור הנכות ולמצב האישי של הנכה. ניתן לומר שהוא נע בין כמה מאות ₪ בחודש לבין כמה אלפי ₪ בחודש. בנוסף, ישנן הטבות שונות לנכים, כמו הקלות מס ועוד.

למה כדאי להיעזר בעו"ד לתביעת נכות כללית?

רצוי להגיש את התביעה באמצעות עו"ד מנוסה בתחום הביטוח הלאומי בכלל ותביעות נכות בפרט. הכנה מקצועית של התביעה, היערכות נכונה לוועדה הרפואית וגיבוש התלונה וה"קייס" באופן שמתאים לתקנות הביטוח הלאומי, יגבירו את הסיכוי למצות את הזכויות ולזכות בקצבה חודשית ובהטבות רבות נוספות.

אם ליקוי גופני או נפשי פוגע ביכולת של לעבוד ולהתפרנס, יתכן שמגיעה לך קצבת נכות.
חשוב לפנות לייעוץ עו"ד עם ניסיון ומיומנות בהליכים מול הביטוח הלאומי. פנו אלינו ונשמח לייעץ.

אושרת דרעי עורך דין תאונת עבודה- עורך דין ביטוח לאומי

קבל ייעוץ חינם עוד היום

אושרת דרעי עורך דין תאונת עבודה- עורך דין ביטוח לאומי
עורכת דין אושרת דרעי - עורך דין תאונת עבודה - ביטוח לאומי

קבל ייעוץ חינם עוד היום

אושרת דרעי עורך דין תאונת עבודה- עורך דין ביטוח לאומי
קבל ייעוץ חינם עוד היום
או קבעו פגישה מראש לייעוץ בחינם

תוכן עניינים

אושרת דרעי עורכי דין ביטוח לאומי

אושרת דרעי – עורכת דין ונוטריון

האם יש לך שאלות משפטיות? או שאת/ה צריך עזרה?

נוכל לסייע לך בשיחה טלפונית. לתאום פגישת היכרות ללא עלות וללא התחייבות:

דילוג לתוכן